Q:

Susan needs to buy apples and oranges to make fruit salad. She needs 15 fruits in all. Apples cost $3 per piece, and oranges cost $2 per piece. Let m represent the number of apples. Identify an expression that represents the amount Susan spent on the fruits. Then identify the amount she spent if she bought 6 apples.

Accepted Solution

A:
Answer:Step-by-step explanation:$3x6=18 the six represents the apples and the 3 is the cost of each apple, 18 is the cost.$2x9=$18 the nine is the oranges and the two is the money spent on each one. The total would be $36 in total for all the fruit.So (9x2)+(3x6)=$36